• Multisensoryka
  Zajęcia z Multisensoryki są zajęciami senso-plastycznymi wspierającymi integrację sensoryczną dziecka oraz profilaktykę dla powstawania deficytów sensorycznych powodowanych zbyt małą różnorodnością bodźców. Organizacja zabaw stwarza okazję do wyciszenia od ich nadmiaru poprzez stymulację czucia głębokiego a stały schemat zajęć sprzyja poczuciu bezpieczeństwa. 
  Główną cechą proponowanych zajęć jest aktywne doświadczanie przez dzieci świata w jego naturalnej formie. Podczas każdych zajęć prowadzący stymulują trzy zmysły: dotyk, czucie głębokie (propriocepcję), równowagę (ośrodek przedsionkowy), natomiast dodatkowo dołączana jest stymulacja wzroku, słuchu, węchu i smaku.
   
   
  Zabawy wspierające integrację sensoryczną:
   
  Dotyk: pokonywanie bosymi stopami ścieżki sensorycznej wykonanej z różnych faktur, masaże, wierszyki-masażyki, manipulowanie w masach plastycznych, malowanie palcami, basen sensoryczny (piłki, klocki, gąbki, futerko), zabawy ciepło-zimno. 
  Równowaga  aktywności związane z ruchem liniowym góra-dół, obrotowym, tor przeszkód, chodzenie po kamykach, stanie na jednej nodze, chodzenie po kładce.
  Czucie głębokie: zabawy masami do lepienia, masowanie piłką sensoryczną, ściskanie miękkich piłeczek, przeciskanie się przez tunel, żucie (suszonych owoców), gryzienie (surowych owoców, warzyw), dmuchanie (bańki, gwizdek).
  Wzrok: obserwowanie, śledzenie i łapanie ruszających się przedmiotów i elementów, rzucanie do celu, turlanie piłki, wyszukiwanie szczegółów, różnic i podobieństw, nawlekanie.
  Słuch: zabawy cicho-głośno, lokalizowanie dźwięków, granie, śpiewanie, odgłosy przyrody, relaksacja.
  Węch/smak: nazywanie i określanie zapachów i smaków, masy plastyczne z dodatkiem przypraw lub aromatów spożywczych,
  suszone owoce i warzywa. 
  *wykorzystywane masy są bezpieczne dla dziecka i bezglutenowe
   
   
  Korzyści dla dziecka i rodzica:
  Przedszkolak, bawiąc się na zajęciach Multisensoryki, ma zapewnione otoczenie, w którym doświadcza różnych bodźców, ćwiczy i utrwala schemat własnego ciała, realizuje potrzebę ruchu, doskonali motorykę dużą i motorykę małą oraz koordynację wzrokowo-ruchową.
  Na zakończenie cyklu proponujemy rodzicom umówienie się na darmowe spotkanie ewaluacyjne, które ma na celu: 
  - omówienie wniosków z obserwacji dzieci podczas zajęć; 
  - przedstawienie propozycji aktywności stymulujących poszczególne zmysły w formie zabaw, które rodzice mogą przeprowadzić z dzieckiem
  w domu lub nauczyciele w przedszkolu.
   
  Kadra prowadząca:
  Anna Podstawa - psycholog, trener dziecięcych umiejętności społecznych, terapeuta Racjonalnej Terapii Zachowania. 
  Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami. Na co dzień pracuje w Fundacji Rozwoju i Terapii „Moja Przestrzeń” jako psycholog i pedagog realizujący program Smyko-multisensoryki w oparciu o terapię integracji sensorycznej.
   
  Informacje organizacyjne:
  Cykl 13 spotkań, po 45-50 minut każde
  Możliwość podziału na grupy wiekowe.
  Możliwość prowadzenia zajęć również z udziałem rodziców.
  Zajęcia mogą być powadzone w placówce przedszkola lub w sali warsztatowej Fundacji Rozwoju i Terapii „Moja Przestrzeń” (ul. Świętokrzyska 4).Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0 Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/home/vwebs/krakow/mojaprzestrzen/mojaprzestrzen.pl/var/session) in Unknown on line 0